Echipa de fotbal a IPJ Dolj, din nou pe podium

25/05/2015 12:47 pm0 comments

Echipa de fotbal a IPJ Dolj a câștigat a X – a ediție a Turneului Internațional de Fotbal Cupa LOTUS, desfășurat în perioada 20 – 24.05 2015 în staţiunea Băile Felix.

echipa fotbal ipjCompetiția, organizată de Asociaţia Internaţională a Poliţiştilor (IPA) România- Regiunea 3 Bihor, este una de tradiție, care reuneşte cele mai bune reprezentante ale Ministerului Afacerilor Interne.
În acest an, în care s-a desfăşurat ediţia cu numărul 10, au participat 39 de echipe de fotbal din toată țara.
De precizat este faptul că, echipa I.P.J. Dolj a „recidivat”, câştigând din nou acest trofeu, după o pauză de un an, ediţia a VIII-a, din anul 2013 fiind „adjudecată” prima data de echipa din Bănie.
Echipa a fost repartizată inițial în grupa a treia, fiind cap de serie, împreună cu echipele din Arad, IPA Tecuci – Galaţi, IPA Bihor și Galaţi, grupă câştigată de echipa poliţiei doljene cu trei victorii şi o înfrângere.
În sferturile de finală băieții au întâlnit echipa IPA Brăila, reuşind, la capătul unui meci strâns şi încrâncenat, să se impună cu 1-0.
După acest parcurs fulminant, echipa doljeană a avut de infruntat echipa IPA Timişoara, în faţa căreia au făcut un joc excepţional şi au învins cu scorul de 4-1, ajungând în marea finală.
Finala a fost disputată în compania colegilor de la Drobeta Turnu Severin, iar la finalul meciului, unul de altfel tensionat, cu multe faze la ambele porţi, colegii noştri au reuşit să ridice „Cupa Campionilor”, câștigând finala cu scorul de 3 – 1.