Craioveanul Mihai Fifor, ales preşedintele Consiliului Naţional al PSD

09/02/2016 10:53 pm0 comments

mihai fiforSenatorul PSD de Craiova Mihai Fifor a fost ales marți în funcția de președinte al Consiliului Național al PSD, prin vot deschis, cu unanimitate.
După vot, președintele PSD, Liviu Dragnea, i-a cerut lui Fifor ca, până la următoare ședință a CN, să vină cu propuneri privind organizarea pe departamente.
“Cred că departamentele și oamenii care le-ar putea constitui trebuie să aducă un plus de valoare”, a declarat Mihai Fifor.
Funcția de președinte al CN al PSD a fost deținută de Rovana Plumb, care nu este prezentă la ședința de marți.
Mihai-Viorel Fifor s-a născut la 10 mai 1970, în municipiul Drobeta Turnu Severin.
În 1994, a devenit licențiat în Filosofie, din partea facultății de Litere și Istorie, Universitatea Craiova. Un an mai târziu, a obținut masteratul în ”Literatura română”, tot la Universitatea Craiova, conformwww.senat.ro. Din 2003, este doctor în Antropologie Socială, Universitatea Craiova. În 2007, a urmat cursul de master în Managementul Afacerii Publice, Școala Națională de Studii Politice și Administrative. În anul 2009, a urmat cursul ”Managementul afacerilor interne” Colegiul Național de Afaceri Interne, Academia de Poliție Al. I. Cuza. În același an, a studiat ”Securitate și buna guvernare” la Colegiul Național de Apărare.
A lucrat ca: cercetător științific principal, Institutul de Cercetări socio-umane ”C. S. Nicolaescu — Plopșor”, Academia Română (1994-2001); director la Centrul județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale, Dolj (2001-2005); manager la Muzeul Olteniei din Craiova (2005-2009; 2009-2012); secretar de stat în Ministerul Administrației și Internelor (2009; mai-decembrie 2012).
Din 2010, este președintele Organizației Municipale PSD Craiova.
La alegerile legislative din 9 decembrie 2012, a fost ales senator de Dolj, în colegiul uninominal 2 din Circumscripția electorală nr. 17.
La 4 februarie 2015, a devenit președintele Comisiei pentru transporturi și energie, funcție deținută până la 1 septembrie 2015.
Din data de 18 iulie 2013, este membru al Comisiei speciale comune a Camerei Deputaților și Senatului pentru aderarea României la spațiul Schengen. Este membru supleant, de la data de 7 februarie 2013, în Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei.
Între 20 decembrie 2012 și 4 februarie 2015, a fost secretar al Comisiei pentru administrație publică și organizarea teritoriului. Din 20 octombrie 2015, este membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică și siguranță națională. (S.M.)

Share and Enjoy:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • StumbleUpon
  • Tumblr
  • Twitter
  • Yahoo! Bookmarks
  • Yahoo! Buzz
Tags: preşedinte consiliul naţional psd, unanimitate, rovana plum, mihai fifor, liviu dragnea

Leave a Reply


Current month ye@r day *